Get Adobe Flash player

Ohlédnutí za létem Občanského sdružení Okna

…..”tento způsob léta zdá se mi poněkud…..” – vzhledem k počasí daloby se snad říci nešťastným. Nicméně kdo má v sobě kus tovřivosti, náladu a chuť ke spolupráce, schopnost dobré týmové spolupráce a vůli nežít jen pro sebe, může i polodeštivé léto prožít velmi naplno.

S radostí se tak vacím do čerstvých vzpomínek na dvě velká letní setkání, která uspořádalo Občanské sdružení Okna pro své dětské i dospělé klienty.

Prvnímu setkání dal krásné zázemí Pluhův Žďár s nově opraveným bezbariérovým penzionem a skvělým a vstřícným panem starostou Benešem. Tvořivý a absolutně nasazený Ivan Jůna zde realizoval “Vojenský tábor – Pluh Corps” pro děti a teenagery ze Sportovního klubu Kapři. Sedm sportovně zaměřených dní, ve kterých nechyběl dril, sport, ale i přednáška o zahraničních misích Armády ČR v podání Kpt. Jana Blažka zajišťovala parta dobrovolníků – především současných i bývalých studentů Střední zdravotnické školy v Jindřichově Hradci.

Sportovně zaměřený tábor pořádal Ivan Jůna s SK Kapři podruhé a zdá se, že založil pro své plavce novou tradici.

A sotva někteří účastníci vydechli, čekal je další tábor – tentokrát desetidenní, na téma “Lovci Mamutů”. Zázemí již osmému tematickému tvořivě – prožitkovému táboru pro děti i dospělé s handicapem dal bezbariérový penzion Modrá Kotva v Mrákotíně. Tábora se zúčastnili jednak děti z programu Pět P a jejich dospělí kamarádi, jednak klienti Komunitního centra Okénko. Vzhledem k tomu, že dospělých i dětských zájemců neubývá – spíše naopak – v letošním roce celá skupina lovců mamutů čítala 52 členů, z toho 19 dobrovolníků. Dobrovolníci zde pracovali plně v souladu se slovem odvozemým od pojmu “dobrá vůle” – tedy s velkým osobním nasazením a zcela zdarma. Možná i proto byl skupinový zážitek z tábora velmi silný – neblokovala ho žádná rivalita ani obava z toho, kdo dostane větší finanční odměnu. Odměna sama byla v dnešní době zcela nadstandardní – vzájemná podpora, spolupráce, radost ze společného tvoření, muzicírování, her. Aby prožitek byl dokonalý a představa o mamutech reálná, zavítala na tábor i paní Bohunka Bérová s opravdovími mamutími kostmi a zuby. Historické reálie podala velmi svěžím a živým způsobem, všichni si mohli vzácné muzejní exponáty i osahat a potěžkat, takže jejich výlet do pravěku byl doprovozen reálnou zkušeností. Během tábora si účastníci složili vlastní hymnu, hesla, vyrobili řadu zajímavostí, prožili i několik náročných nočních her. Na konci tábora to vše předvedvedli svým odpočatým rodinným příslušníkům. Vždyť pro mnohé rodiny, pečující o člena s handicapem, je deset srpnových dní těch jediných v roce, kdy si mohou od náročných povinností oddechnout. Někteří rodiče si tuto skutečnost velmi silně uvědomili a na konci tábora zazněla i slova, plná pozitivních emocí. Je to dobře – vždyť dobrá vůle je velmi vzácná květina, která může snadno uvadnout, pokud s ní bude zacházeno neuctivě. Dar času, naplněného tvořivou péčí, není samozřejmý – je to ten největší dar, který může člověk druhému člověku darovat. Velmi si vážím každé vynaložené hodiny, kterou dobrovolníci svým malým i velkým kamarádům věnovali. Byli to tito laskaví a ochotní lidé: Marie Motttlová, Marie a Vladimír Chalupovi, Kateřina, Romana a Barbora Švejdíkovy, Tomáš Radonský, Václav Sidorin, Tereza Vomastková, Ladislava Stašková, Lenka Málková, Kateřina, Ludmila, Kristýna a Drahomíra Blažkovy, Ilona Železová, Aneta Jungbauerová, Lenka Havlová a Milena Knoflíčková.

Akce proběhla pod záštitou Hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Zimoli, dále tábor podpořila Města Jindřichův Hradec a Nová Bystřice, obce Jarošov nad Nežárkou, Novosedly nad Nežárkou, Plavsko, Lipno nad Vltavou, Polště,  Penzion Modrá Kotva v Mrákotíně a Jednota s. d. Jindřichův Hradec.

Za dobrými činy stojí dobré duše. Bez podpory nadace OKD a záštity hejtmana Jihočeského kraje by se nepodařilo zrealizovat ani jedenu z prázdninových akcí.

Všem, kteří tyto akce jakkoli podpořili, patří náš upřímný dík!

Drahomíra Blažková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *