Get Adobe Flash player

Cesta kolem světa – Chlum 2014

Pět hlavních hrdinů po padesáti letech, pět kontinentů za pět dní a čtyřicet ochotných pomocníků v pěti týmech. Tak nějak by se dal v číslech shrnout letošní rekreační zážitkový pobyt Občanského sdružení Okna v k Chlumu u Třeboně.

Slavný cestovatel a gentleman Willy Fog, jeho čarokrásná manželka Romy, věrný sluha Barnabáš, věčně nenasytný Čiko se po padesáti letech rozhodnou zopakovat si cestu kolem světa a i tentokrát se vsadí se zákeřníkem Chidlingem o truhlu pokladu, že svou výpravu zvládnou v časovém limitu, který je tentokrát pouze pětidenní. Willy Fog se však sázky nebojí, protože má k dispozici zázračný dopravní prostředek putostroj a spoustu dobrodruhů buy essay ochotných mu pomoci.

První den se pomocníci, kterými bylo 22 dětí a 18 dospělých s handicapem a více než 20 dobrovolníků, rozdělili do pěti týmů, ve kterých v následujících dnechputovali po světě. Bojovní buldozeři, Veselí duháci, Světoletci, Čikotým  i Mašinka Jedenáct si vytvořili týmové vlajky a složili bojovné pokřiky, přísahali Willymu svou věrnost a mohli se vydat na cestu Londýna za zpěvu táborové hymny „Pískni jen, až ti bude někdy úzko, pískni jen, já tu jsem!“, která se posléze stala skutečnou demonstrací osobních postojů všech zúčastněných.

Pondělní ráno nás přivítala mrazivá atmosféra Antarktidy, které hrozila ekologická katastrofa. Nejprve bylo třeba vyrobit ochranné amulety a následně se vydat do terénu, přejít přes kry, ubránit se zlomyslným tučňákům či postavit sněhuláka. Tento den se také poprvé ukázalo, že jsou kolem nás laskaví lidé, kteří dělají svému okolí nezištně radost. V tomto případě jsme si mohli vychutnat soukromý koncert trubačů na lesní rohy.

V úterý se Willy Fog a jeho přátelé přesunuli do Austrálie, kde museli zachránit místní jedinečnou faunu, do které patří klokan, ptakopysk či ježura. Poprvé předvedl své hudební umění Péťa Mottl. Kulturu jsme však mezi místní domorodce odpoledne přinesli všichni, když jsme se se vydali na průzkum okolí a plnili zadané úkoly.

Středeční ráno nás probudila vůně sakur a řev tygra, snadno jsme tedy poznali, že jsme v Asii. S tygrem jsme si užili zajímavou rozcvičku v podobě tygřího tance. Potom jsme absolvovali souboj se samuraji, kteří unesli princeznu Romy. Bylo třeba ukázat sílu, obratnost, přesnost i rychlost. Všichni pomocníci do toho dali vše a díky tomu Romy osvobodili. Odpoledne se již neslo v pohodové atmosféře, kterou ještě více rozjasnila soutěž krásy Miss Asie. Modelky jednotlivých týmů byly krásné, nápaditě oděné i nalíčené. Neúprosná porota nasadila přísný metr a nakonec rozhodla o vítězce Zdeničce v přírodně laděném modelu.

Ve čtvrtek nás putostroj přenesl do Ameriky. Putostroj byl však zlořádem Chidlingem poškozen a my jsme si museli vydělat na jeho opravu. Naštěstí jsme se setkali se třemi indiánskými bratry, s jejichž pomocí jsme nalezli bohatý diamantový poklad, který jsme ještě znásobili v lasvegaském kasínu. Odpoledne nás navštívila další dobrá duše, Milan, který přivezl aquazorb, ve kterém měli účastníci tábora možnost projít se po vodě rybníka Hejtman. Pro děti to byl nevšední zážitek, který si jen tak neužijí.

V pátek nás čekal poslední kontinent – Afrika. Zde nás přivítal šaman kmene, který byl ohrožen výbuchem sopky.  Bylo proto nutné vyrobit magické bubínky, které odehnaly zlé mocnosti a vesnici zachránily. Odpoledne jsme si udělali procházku do zámeckého parku a díky laskavosti správce místního zámku jsme měli možnost podívat se dovnitř a v příjemném chládku strávit hodinku hraním na kytary a zpěvem. Večer jsme si užili táborové klasiky u ohně při opékání buřtů. Den jsme zakončili vypuštěním lampionů štěstí.

V sobotu jsme se opět probudili na místě startu cesty, v Londýně. Díky obrovskému úsilí všech zúčastněných se nám podařilo objet svět včas a vyhrát tak sázku. Willy Fog se s námi o svůj poklad rozdělil, takže jsme si všichni odvezli něco na památku. Následovalo již jen loučení a odjezd domů. Již při loučení se však všichni těšili na příští rok a další tábor.

Zvláštností letošního pobytu bylo spojení dětí z Pět P a dospělých klientů z chráněného bydlení a sociálně terapeutických dílen. Zázemí pro tuto akci vytvořil skvělý penzion Lesák v Chlumu u Třeboně. V nádherném prostředí a s milou obsluhou dostali cestovatelé vše, co pro své zážitky potřebovali. Tábor, pečlivě připravený týmem pod taktovkou Lenky Havlové, šlapal jako na drátku.

Tak velká akce se samozřejmě neobejde bez finanční podpory. A sem patří náš velký dík Nadaci České spořitelny, obcím Příbraz, Jarošov nad Nežárkou, Polště, Plavsko, městům Nová Bystřice, Petřvald, Počátky, Jindřichův Hradec a paní Marcele Fedrové. Bez těchto donátorů bychom měli opravdu těžkou hlavu z toho, jak uhradit pobyt a stravu dobrovolníků, výtvarné a zdravotnické potřeby, lékařské prohlídky a další náklady. Nicméně v letošním roce můžeme v Oknech směle říci: LÉTO BUDIŽ POCHVÁLENO!

Fotogalerie: ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *